Soru: Akıllı telefonum için hangi sanal gerçeklik gözlüğünü almalıyım? 

Cevap: Sanal gerçeklik gözlükleri, telefon yuvasının büyüklüğü ve marka uyumluluğu açısından birbirlerinden farklıdır, Örneğin Samsung markasının ürettiği Gear VR sanal gerçeklik gözlükleri sadece Samsung markalı akıllı telefonlar ile uyumlu çalışmaktadır. Universal ürünlerde ise telefonunuzun ekran boyutuna uygun olan sanal gözlüğü seçmelisiniz. Universal ürünlere örnek olarak Fiit VR modelini gösterebiliriz, bu ürün geniş telefon yuvası sayesinde 17 cm uzunluğa kadar olan tüm akıllı telefon modelleri ile çalışmaktadır.

————————————————————————————————————-

Soru: Sanal gerçeklik gözlüğü fiyatlarının farklı olmasının sebebi nedir? 

Cevap: Ürünler arasındaki fiyat farkları kullandıkları teknolojilerden kaynaklandığı gibi, lens kalitesi – malzeme kalitesi, Fov açısı gibi unsurlar da fiyatı belirleyen diğer etkenlerdir. Akıllı telefonlar ile kullanılan gözlüklerde fiyatlar ekonomik bir seviyededir ancak Playstation VR, Oculus Rift, HTC Vive gibi ürünlerde kullanılan teknoloji nedeniyle ürün fiyatlarının oldukça pahalı olduğunu belirtmek gerekir.

————————————————————————————————————-

Soru: iphone 6 ile uyumlu sanal gerçeklik gözlüğü hangisidir? 

Cevap: Cardboard, Baofeng Mojing, Fiit VR, Bobo VR, Zeiss VR One, VR Box vb. universal modellerin bir çoğu iphone 6 modeli ile uyumludur.  Iphone telefonlar ile uyumlu gözlükleri Online mağazamızda inceleyebilirsiniz:  www.sanalgozluk.com 

————————————————————————————————————-

Soru: Zeiss VR One sanal gerçeklik gözlüğü tüm telefon modelleri ile uyumlu mudur? 

Cevap: Zeiss VR One sanal gerçeklik gözlüğü VR One telefon yuvasına sahip 4,7” ile 5,2” arasındaki akıllı telefonlar ile uyumludur. Zeiss VR One gözlük ile birlikte Iphone6 – Galaxy S6 – Galaxy S5 telefonlar için özel üretilmiş olan yuvalardan seçtiğiniz birisini ücretsiz alabilirsiniz. Eğer telefonunuz bu saydıklarımızdan biri değil ise bu durumda Zeiss firmasının kendi sitesinden farklı telefon modelleri için yayınladığı 3D baskı dosyalarını indirerek ürünü yazdırabilir ve telefonunuzu Zeiss VR One ile uyumlu hale getirebilirsiniz. 3D baskı dosyaları için http://zeissvrone.tumblr.com/ adresini ziyaret ediniz.

—————————————————————————————————————

Soru: Sanal gerçeklik gözlüğü için bluetooth kumandaya ihtiyaç var mı? 

Cevap: Bazı sanal gerçeklik uygulamaları ileri-geri, sağa-sola hareket edebilmek için veya uygulamayı durdurup başlatmak için bluetooth kumandaya ihtiyaç duymaktadır. Karton Google Cardboard modellerinde ürün üzerinde bulunan mıknatıs bluetooth kumanda işlevini sağlar. Bazı plastik kasalı gözlüklerin de üzerinde manyetik buton bulunmaktadır.

—————————————————————————————————————-

Soru: 360 Derece sanal gerçeklik videolarını nasıl izleyebilirim? 

Cevap: Eğer bir sanal gerçeklik gözlüğünüz var ise her türlü sanal gerçeklik içeriğini izlemeniz mümkündür, 360 derece videoları Youtube üzerinden izleyebilmek için video üzerinde bulunan gözlük işaretine dokunarak görüntüyü kolayca gözlük ile izlenebilir hale getirebilirsiniz. Youtube üzerindeki 360 derece video içeriklerini yüksek kalitede internet üzerinden oynatırken donmalar yaşanabilir, bu durumda tavsiyemiz videoyu telefonunuza indirip sonrasında bir VR Player programı üzerinden çalıştırarak gözlüğünüzde izlemenizdir.

—————————————————————————————————————–

Soru: VR Box sanal gerçeklik gözlüğü alınır mı? 

Cevap: Piyasada en çok satılan ürünlerden birisidir, VR Box adı artık sanal gerçeklik gözlüğü ifadesinin yerine geçti diyebiliriz. Kolay kullanımı olan bir üründür ancak görüntü izleme açısı fov değeri olarak karton gözlüklerden pek bir farkı yoktur, uzak doğudaki bir çok üretici üretiiği no name gözlüklerin üzerine VR Box yazarak pazarlamaktadırlar, ülkemizde de çok sayıda sahtesi satılmaktadır, VR Box yerine daha geniş fov açısına sahip Fiit VR, Bobo VR Z4 gibi ürünleri tavsiye ederiz.

—————————————————————————————————————–

Soru: Fov Değeri Nedir? Sanal Gerçeklik için önemli midir?

Cevap: Fov (Field of View) sanal gözlük ile izlediğimiz görüntünün izleme açısını ifade eder. Fov değeri gözlüğün lens kalitesine ve tasarımına bağlı olarak farklılık gösterir, örneğin VR Box ve Shinecon gibi gözlüklerde fov değeri oldukça düşük seviyededir, izlediğimiz görüntüyü sanki bir sinema perdesinden izliyormuş hissi verir, tünel etkisi yaratır. Fov değeri yüksek olan (100 derece ve üzeri) gözlüklerde ise izleme açısı geniş olduğu için görüntüyü izlerken sanki oradaymış gibi hissederiz. Bu teknolojiden keyif almak için yüksek Fov özelliği olan gözlükleri tercih ediniz.

—————————————————————————————————————–

Soru: Karton Google Cardboard gözlüklerin kurulumu nasıl yapılır? 

Cevap: Google Cardboard gözlükler demonte olarak satış yapılır, ürünlerin kurulumu oldukça basittir, karton üzerindeki işaretli noktaları birleştirerek çok kısa bir süre içinde gözlük kurulumu tamamlanır.

—————————————————————————————————————–

Soru: Playstation VR sanal gerçeklik gözlüğü ne zaman gelecek? Fiyatı ne kadar olacak?

Cevap: Sony Computer Entertainment firması tarafından yapılan ilk açıklamada 2016 yılının ilk çeyreğinde lansmanı yapılması planlanın ürün için en son lansman tarihi bilgileri 15 mart 2016 tarihinde Sony firması tarafından açıklanacaktır. Türkiye satış fiyatının PS4 konsol fiyatlarına yakın olması beklenmektedir.

Edit: Playstation VR Türkiye satış tarihi Aralık 2016 olarak güncellenmiştir.

—————————————————————————————————————–

Soru: Oculus Rift ne zaman Türkiye’ye gelecek? 

Cevap: Ocak ayında lansmanı yapılan ve Amerika’da 599 Dolar fiyat etiketi ile satışa başlayan Oculus Rift sanal gözlüğün Türkiye için geliş tarihi henüz belli değildir. Firmadan yapılan açıklamaya göre öncelikli olarak Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu pazarlarının hedeflendiği ifade edilmiştir.

—————————————————————————————————————–

Soru: Sanal gerçeklik gözlüklerini nereden satın alabilirim? Taksitli satış veya Kapıda Ödeme var mı? 

Cevap: Sanal gerçeklik gözlüklerini www.SanalGozluk.com adresinden güvenli bir şekilde satın alabilir, 9 Taksite varan avantajlardan faydalanabilirsiniz.

—————————————————————————————————————–

Aradığınızı bulamadınız mı? İletişim sayfamızdan bizimle doğrudan iletişime geçin.

Share
Sitemizi beğendiniz mi?
Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz.